![Η Ήρα στο ζώδιο της θυσίας και του ρομαντισμού](https://cdn.astmd.gr/img/1200/720/90/2011/05/05/9a57f54d27fd444e2cf20f1adbafa236.jpg?t=fVLFHNFvDduS0PqMzw8Vdw)
από τον Δρ Χρήστο Παΐζη
![20100627_Christos_Paizis_6JPEG](https://cdn.astmd.gr/img/900/max/90/2011/05/05/20100627_Christos_Paizis_6JPEG.jpg?t=1HE8twi-_-XN4AtN9e3giQ)
Οι Ιχθύες είναι ζώδιο νερού (συναίσθημα) και σ’ αυτό το ζώδιο είναι δυνατοί:
α) ο πλανήτης της αγάπης, η Αφροδίτη.
β) ο πλανήτης της ουτοπίας και της ψευδαίσθησης, ο Ποσειδώνας.
γ) ο ευεργέτης Δίας.
Άρα στο ζώδιο αυτό η σχέση, ο έρωτας (Αφροδίτη) βρίσκονται πάντοτε σε ένα πλαίσιο ρομαντικό, ουτοπικό (Ποσειδώνας) σε βαθμό, πολλές φορές, υπερβολής (Δία). Γι’ αυτό η Ήρα στο ζώδιο αυτό μπορεί να λειτουργήσει ως εξής:
-Ο «ιδεατός» σύντροφος πρέπει να είναι ρομαντικός, ευαίσθητος, με καλλιτεχνική ή μεταφυσική ιδιοσυγκρασία.
-Η σχέση να έχει έντονα το στοιχείο του ρομαντισμού, να επιτρέπει να εκδηλώνεται η συναισθηματική φόρτιση.
-Καλλιτεχνικές συζητήσεις, καλλιτεχνικά ενδιαφέροντα, πρακτικές διαλογισμού, μεταφυσικές αναζητήσεις, ρομαντικές βόλτες ειδικά σε θάλασσα είναι μερικοί από τους παράγοντες που μπορεί να επιτρέψουν στη σχέση να «δέσει» ενώ η πεζότητα της καθημερινότητας μπορεί να την υπονομεύσει.
-Το στοιχείο του παρασκηνίου ή της απάτης μπορεί να υπάρχει μιας και το ζώδιο αυτό συνδέεται με καταστάσεις παρασκηνιακές ή «εξαπατητικές».
-Σε περίπτωση απόρριψης, εξαπάτησης η θλίψη είναι δεδομένη, δεν είναι όμως καθόλου σίγουρο πως θα υπάρξει δυναμική εκδήλωση της οργής, όπως συμβαίνει στα 2 άλλα ζώδια του νερού, μπορεί απλώς να εκδηλωθεί ένα παράπονο και να υπάρξει η τάση «θυματοποίησης».
Ολοκληρώνοντας την παρουσίαση της Ήρας σε κάθε ζώδιο, να επισημάνουμε πως θα εκδηλώσει έντονα τις ιδιότητες της αν συγχρόνως:
1) Στο ζώδιο αυτό υπάρχουν και άλλοι πλανήτες.
2) Αν ο πλανητοειδής ενεργοποιεί με όσο το δυνατόν περισσότερη ακρίβεια πλανήτες ή σημεία του ωροσκοπίου π.χ. μια Ήρα στις 25ο Τοξότη θα βγάζει πιο έντονα τη δυναμική της αν κάποιος έχει πλανήτες στον Τοξότη ή στις 25ο των μεταβλητών ζωδίων, ή, έστω, στις 25ο ζωδίων φωτιάς και αέρα (ανοχή 2ο-3ο).