Γιώργος Κοτανίδης: Η Τέχνη και η Επιστήμη βοηθούν τον άνθρωπο να κατανοήσει τον κόσμο μέσα στον οποίο ζει
Ο Γιώργος Κοτανίδης θα “συνομιλήσει” και πάλι με μια κορυφαία μορφή της επιστήμης, τον Νομπελίστα φυσικό Ρίτσαρντ Φάυνμαν (1918– 1988), στη σκηνή του Θεάτρου του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης , σε ένα νέο ανέβασμα της ιδιαίτερα επιτυχημένης παράστασης Q.E.D ή Τι απέδειξε ο κύριος Φάυνμαν.
![Γιώργος Κοτανίδης: Η Τέχνη και η Επιστήμη βοηθούν τον άνθρωπο να κατανοήσει τον κόσμο μέσα στον οποίο ζει](https://cdn.astmd.gr/img/334/200/90/2015/11/24/43a0cf8d40b39e57f5046cac44c78671.jpg?t=UcHnfAGHU4_C05IEAlZorA)
Πως προσεγγίζεται υποκριτικά ένας πολυεπίπεδος ήρωας όπως είναι ο κύριος Φάυνμαν; Που οφείλεται η επιτυχία μίας παράστασης που μετρά δέκα χρόνια ζωής; Τι σχέση έχει η επιστήμη με την τέχνη και τη ζωή;
Ο ηθοποιός Γιώργος Κοτανίδης απαντάει σ’ αυτά και σε αρκετά ακόμη ερωτήματα, λύνοντας όλες μας τις απορίες, ενώ μοιράζεται μαζί μας τα επόμενα καλλιτεχνικά του σχέδια που περιλαμβάνουν ένα θεατρικό έργο , ένα προσωπικό αφήγημα και μία ποιητική συλλογή! Παράλληλα, καταθέτει με σαφή και ξεκάθαρο τρόπο την άποψη του για την πολύχρονη κρίση που βιώνουμε.
Διαβάστε περισσότερα στο culturenow.gr