«Συστημένο» από τα 45 μέτρα ο Ζονγκό (video)

Ένα γκολ από εκείνα που σπάνια βλέπουμε, τουλάχιστον στις σημαντικές ευρωπαϊκές διοργανώσεις , σημείωσε χθες ο Τζόναθαν Ζονγκό στη διάρκεια του νικηφόρο 2-1 της Αλμερία επί της Μπέτις για το Κύπελλο Ισπανίας.

Οι γηπεδούχοι που είχαν επικρατήσει 4-3 στο πρώτο ματς στη Σεβίλλη προηγήθηκαν στο 58' με τον Μίτσελ και 15 λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης οι βάσεις της πρόκρισης τους έγιναν ακλόνητες χάρη στο εξαιρετικό γκολ του διεθνή τους άσου από την Μπουρκίνα Φάσο.

Ο Αφρικανός πήρε την μπάλα στο ύψος του κέντρου του γηπέδου και βλέποντας τον γκολκίπερ της Μπέτις Ντάνι Χιμένεζ να έχει κάνει μία βόλτα έξω από την εστία του δοκίμασε να τον νικήσει με σουτ λίγα μέτρα πιο κάτω από τη μεσαία γραμμή.
Δικαιώθηκε πανηγυρικά έκανε το 2-0 και παρόλο ότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τρία λεπτά μετά με τον Νταμιέν Πεκίς αυτό δεν εμπόδισε την Αλμερία να πάρει τη νίκη και την πρόκριση.