Αμφίπολη: Δεν είναι Καρυάτιδες, αλλά Μαινάδες του Διονύσου
Από τα μέσα του Αυγούστου οι σκαπάνες των αρχαιολόγων δεν έχουν σταματήσει λεπτό, καθώς η κυρία Περιστέρη και η διεπιστημονική ομάδα της θέλουν να τελειώσουν αυτή τη φάση των ανασκαφών όσο πιο σύντομα γίνεται!
![Αμφίπολη: Δεν είναι Καρυάτιδες, αλλά Μαινάδες του Διονύσου](https://cdn.astmd.gr/img/638/382/90/2014/10/06/1700eef8b6604378d8d23c3e0d99b106.jpg?t=P0vFS-RLn2njIBh9FE8KvQ)
Μέσα στις επόμενες ημέρες -και ενώ ξεκινούν και πάλι οι ανασκαφικές εργασίες- υπάρχουν ελπίδες να φτάσει η έρευνα στο τέταρτο θύρωμα και να διαπιστωθεί τι υπάρχει σ' εκείνο το σημείο.
Η ανεύρεση μαρμάρινης θύρας στον τρίτο διαφραγματικό τοίχο επιβεβαιώνει την πεποίθηση που είχαν εξαρχής, ότι δηλαδή το μνημείο στο λόφο Καστά είναι μακεδονικός τάφος.
Διαβάστε περισσότερα στο newsbomb.gr