5 λόγοι που τα παραμύθια είναι οι καλύτεροι σύντροφοι των παιδιών μας!
«Κοκκινοσκουφίτσα», «Παπουτσωμένος γάτος», «Χιονάτη», «Η πεντάμορφή και το τέρας» και η λίστα δεν έχει τέλος. Τα αγαπημένα μας παραμύθια είναι πολλά, μας φέρνουν μνήμες του παρελθόντος και φυσικά ανυπομονούμε να τα πούμε στα μικρά μας αγγελούδια.
![5 λόγοι που τα παραμύθια είναι οι καλύτεροι σύντροφοι των παιδιών μας!](https://cdn.astmd.gr/img/469/281/90/2014/09/28/86fd378f6f7b1bf78e39fe280a1aa17f.jpg?t=o87dCR9evuqZKOqgc7dPbw)
Έχετε σκεφτεί όμως ποτέ ποια είναι η ουσιαστική συμβολή τους στην ανάπτυξη του παιδιού μας; Πως αυτές οι φαινομενικά απλές ιστορίες έχουν και την ικανότητα να το επηρεάζουν εκτός από το να το χαλαρώνουν και να το νανουρίζουν; Διαβάστε παρακάτω 5 λόγους που εξηγούν γιατί τα παραμύθια είναι οι καλύτεροι σύντροφοι στο μεγάλωμα των παιδιών μας.
Περισσότερα στο mothersblog.gr