ΒΙΑΝΕΞ & ΒΙΑΝ συμμετέχουν στο πρόγραμμα ανακύκλωσης και επαναχρησιμοποίησης ειδών ρουχισμού
Οι εταιρίες BIAΝΕΞ & ΒΙΑΝ, του Ομίλου Γιαννακόπουλου, στο πλαίσιο του προγράμματος αλληλεγγύης, υλοποίησαν το πρόγραμμα διαχείρισης πλεονάζοντος ρουχισμού «Fabric Republic» με αξιοσημείωτη συμμετοχή.
![ΒΙΑΝΕΞ & ΒΙΑΝ συμμετέχουν στο πρόγραμμα ανακύκλωσης και επαναχρησιμοποίησης ειδών ρουχισμού](https://cdn.astmd.gr/img/988/593/90/2019/07/09/41.jpg?t=iPE4-0Vte-dVkDK652mmMw)
Τα είδη ρουχισμού που συγκεντρώθηκαν - 686 κιλά συνολικά - θα διατεθούν σε ευάλωτους συμπολίτες μας μέσω του δικτύου συνεργασίας της «Fabric Republic» με κοινωνικές δομές/φορείς, αφού κατηγοριοποιηθούν και καθαριστούν, ενώ τα μη κατάλληλα προς χρήση είδη, θα ανακυκλωθούν.
Η Fabric Republic είναι ένα καινοτόμο και ολοκληρωμένο σύστημα διαχείρισης πλεονάζοντος ρουχισμού, το οποίο εστιάζει στις κοινωνικές ανάγκες, στη βιωσιμότητα και την αειφόρο ανάπτυξη.
Στόχος του είναι η βελτιστοποίηση και ο εκσυγχρονισμός της κυκλικής διαχείρισης πλεονάζοντος ρουχισμού, ενώ παράλληλα συμβάλλει στην αποσυμφόρηση του συστήματος αποβλήτων και στη διαμόρφωση οικολογικής συνείδησης.